FAQ - Модафініл

Модафініл - один з найпопулярніших препаратів з групи так званих «розумних» ліків, які приймають для підвищення працездатності і посилення когнітивних функцій головного мозку. Особливою популярністю цей засіб користується серед людей, чия робота пов'язана з розумовою працею або вимагає підвищеної концентрації. Зокрема, цей препарат користується небувалою популярністю серед студентів, IT-фахівців, далекобійників.

 

Однак незважаючи на величезну популярність модафініла, багато хто все ж відмовляються приймати його, побоюючись можливих побічних ефектів. Тому сьогодні ми розповімо все, що слід знати про ці ліки і відповімо на найпоширеніші питання про нього.

Про що в статті:

Що таке модафініл?

Основна функція модафініла - допомагати людям з розладами сну зберігати активність  протягом дня. Перш за все, мова йде про осіб з нарколепсією і страждають надмірною сонливістю в денний час через синдром обструктивного апное. Його призначають пацієнтам з розсіяним склерозом, клінічною депресією, хворобою Паркінсона, психічними розладами, а також з порушеннями когнітивних функцій [1] .

Впливаючи на клітини головного мозку, цей препарат сприяє поліпшенню когнітивних функцій. В тому числі, модафініл викликає підвищення працездатності, активності, пильності, зосередженості і концентрації. Тому багато хто сприймає його як якийсь допінг для мозку.

Чи є він ноотропним препаратом?

Відповідно до загальноприйнятої класифікації, модафинил є одночасно і натрапив, і евгероіком.

Евгероікі - це речовини, що володіють стимулюючим ефектом. Вони пригнічують сонливість і викликають неспання. Типовий представник евгероіков - кофеїн. До цієї ж групи належить і модафинил, який активізує нейромедіатори, які відповідають за неспання.

Крім того, модафинил також підсилює когнітивні функції, тобто має властивості натрапив, тому може бути використаний для поліпшення пам'яті і концентрації [2] .

Як працює модафініл?

Вчені все ще продовжують вивчати механізм впливу модафініла на людський організм. На сьогодні відомо, що препарат впливає на різні нейротрансмітери головного мозку, які відповідають за кмітливість, концентрацію і зосередженість. Вважається, що він впливає на кілька різних провідних шляхів головного мозку і тим самим створює стимулюючий ефект і активізує когнітивні функції.

Модафініл активізує вироблення дофаміну в мозку. Тому даний препарат призначають людям з гіперактивністю (СДВГ), у яких рівень дофаміну критично низький, через що і виникають проблеми з концентрацією і порушенням уваги.

Під час клінічних досліджень, було виявлено, що модафинил володіє нейропротекторними і антиоксидантними властивостями [3] . Він сприяє підвищенню рівня кортикального креатину і в той же час знижує окисні процеси в головному мозку, що також сприяє поліпшенню концентрації. Крім того, він пригнічує активність сполук, які відповідають за втому і, навпаки, активізує речовини, що сприяють активного дня.

Чи є модафініл забороненим препаратом?

У різних країнах до модафінілу відносяться по-різному. Що стосується України, то тут цей препарат вільно продається в інтернет магазнах, та навіть виробляється деякими компаніями.  У США модафинил належить до препаратів з так званого Четвертого списку [4] , тобто відпускається за рецептом в обмеженій кількості. У Великобританії, ПАР, Канаді, Фінляндії, Мексиці і деяких інших він хоч і не є забороненим, але отримати його також можна виключно за рецептом.

Чи є цей препарат стимулятором?

Незважаючи на те, що модафинил має деяку біохімічну схожість з речовинами-стимуляторами, що викликають залежність, але його адиктивні властивості все ж набагато нижче [5] . Тобто ризик розвитку залежності від модафініла несуттєвий, що відрізняє препарат від інших стимуляторів, таких як амфетаміни [6] .

Також в порівнянні з іншими стимуляторами, він має менше негативних терапевтичних ефектів, не заважає нормальному сну, але в той же час відмінно підвищує концентрацію у людей, які страждають недосипанням, покращує когнітивні властивості і підвищує настрій [7] .

Ефекти після прийому препарату

Чи варто приймати цей продукт?

Як потужний ноотропний препарат, Modafinil® допомагає поліпшити пам'ять, концентрацію, нейронну активність, підвищує працездатність. Тому багато хто сприймає його як енергетик. І цей препарат насправді може бути дуже корисним, коли мова йде про виконання завдань, що вимагають підвищеної концентрації, уваги і збереження неспання протягом тривалого часу. Крім того, модафинил покращує настрій і підвищує мотивацію.

Як цей препарат впливає на мозок?

Модафініл впливає мозок, активізуючи в ньому різні біохімічні процеси. Зокрема, він стимулює вироблення дофаміну [8] і пов'язаних з ним нейромедіаторів, що побічно підвищує активність і покращує реакцію (керуючі функції) мозку. Ці зміни дозволяють людині більш ефективно вирішувати розумові завдання, швидко приймати рішення і підлягає зберігати концентрацію.

Що відчуває людина, що прийняла модафініл?

Людям з недосипанням призначають ці ліки, щоб підтримувати бадьорість протягом дня. Здорові приймають його для підвищення мотивації і когнітивних здібностей.

Так, у людей з гіперактивністю, які вважають когнітивну роботу  нудною, цей продукт допомагає легше концентруватися на складних завданнях. Крім того, модафинил дозволяє людині довше відчувати себе бадьорим і сконцентрованим. А завдяки такому впливу, стає легше виконувати складні завдання. І цей ефект буде зберігатися до тих пір, поки в організмі є достатня концентрація модафініла.

Чи підвищує він тиск?

Modafinil® - це "розумні" ліки з мінімумом побічних ефектів. Нетривалий прийом не робить істотного впливу на артеріальний тиск, за умови відсутності надмірної фізичної активності [9] . У той же час, деякі дослідження показують, що даний препарат впливає на серцево-судинну систему і кров'яний тиск за тим же принципом, що і інші стимулятори [10] . Тому при наявності серцево-судинних проблем приймати його варто з особливою обережністю.

Чи впливає модафініл на всіх однаково?

Різні люди по-різному відчувають вплив модафініла. Дуже рідко, але трапляється, що препарат не викликає взагалі ніякого ефекту. Наприклад, у людей, які тільки почали приймати цей його, а також у тих, хто приймає його давно і в великих дозах.

Рекомендована доза для початку - 50-100 мг. Її поступово можна збільшувати до 200 мг і більше, поки дія препарату не стане відчутним, але не більше 400мг в день. Для покращення ефекту можна поєднувати з кавою. Справа в тому, що кофеїн підсилює ноотропні властивості модафініла [11] [12] .

Скільки часу потрібно препарату, щоб почати діяти?

У більшості випадків, ефект модафініла можна відчути вже приблизно через півгодини - годину після прийому. Але цей показник може варіюватися в залежності від індивідуальних особливостей організму.

На швидкість дії можуть впливати вік, маса тіла, дієта, наявність певних хвороб. Так, у людей з надмірною вагою всмоктування цієї речовини відбувається повільніше, ніж у худорлявих. Крім того, якщо прийому таблетки передувала рясна трапеза, модафинил також подіє пізніше, ніж якби був прийнятий на голодний шлунок. Хоча останнє не варто практикувати, щоб не викликати подразнення слизової оболонки травних органів.

Як довго він діє?

Тривалість дії модафініла в середньому становить від 16 до 22 годин. Цей показник також може варіюватися в залежності від індивідуальних особливостей організму. Максимальної концентрації в крові речовина досягає приблизно через 45-120 хвилин після прийому. Найсильніша ефект ліки відчутний в проміжку між 4 і 6 годинами після вживання. Період напіввиведення речовини з організму - від 12 до 15 годин.

Прийом деяких ліків, які впливають на метаболічні процеси, може позначитися і на періоді напіввиведення модафінілу. У деяких випадках дія препарату зберігатися до 22 годин.

Чи може виникати відчуття втоми на тлі модафініла?

Як правило, після прийому модафініла людина відчуває себе більш активним і здатним виконувати більше завдань. Однак в окремих випадках препарат може викликати побічні ефекти у вигляді втоми.

Таке може відбуватися з кількох причин:

 • розвиток лікарської толерантності до стимулятора (траплятися, коли людина протягом довгого часу приймає модафинил великими дозами, з часом йому доводиться збільшувати дозування, щоб відчути ефект);
 • на тлі взаємодії модафініла з іншими лікарськими препаратами;

Але в будь-якому випадку, якщо такі побічні ефекти виникають, слід проконсультуватися з лікарем.

Чи робить цей продукт людину розумнішою?

Багато наукових досліджень доводять, що Modafinil® - це найкращий препарат з групи «розумних» ліків. Це кращий варіант для підвищення уваги, концентрації, швидкості реакції і зниження рівня втоми. З огляду на все це, можна впевнено говорити: так, він робить людину розумнішою [14] .

З поліпшенням когнітивних здібностей можна легше вирішувати складні завдання, довше зберігати мотивацію і концентрацію, що не відчуваючи при цьому втоми [15] .

Як довго можна не спати?

Якщо правильно розрахувати дозування, то на тлі модафініла бадьорість можна зберігати протягом 22 годин. У деяких випадках ефект від цього потужного евгероіка зберігається до 40 годин. Тому він надзвичайно популярний серед людей, чия робота вимагає тривалої активності і концентрації. Наприклад, він може бути корисним для водіїв-далекобійників, яким важливо зберігати пильність протягом багатьох годин.

 

Безпечне використання модафініла

Чи можна приймати модафініл щодня?

Щоденне вживання препарату показано для лікування нарколепсії, апное, СДУГ , розсіяного склерозу і деяких інших хронічних захворювань. Якщо дозування невисоке, то навіть від щоденного прийому шкоди не буде.

Проте, оптимальна схема прийому препарату з метою підвищення працездатності - 2-4 рази в тиждень. Деяким досить прийняти модафинил 1-2 рази на місяць - як «швидкої допомоги», коли необхідно вирішувати авральні завдання.

Якщо ж брати модафинил щодня для підвищення працездатності і поліпшення концентрації, то важливо дотримуватися деяких правил. Зокрема, слід розуміти, що при щоденному прийомі ці ліки повністю з організму не виводиться ніколи. Тому на цей час доведеться відмовитися від алкоголю і сигарет.

Як часто можна приймати цей препарат?

Частота прийому модафінілу безпосередньо залежить від поставленої мети. Люди, яким даний препарат був призначений лікарем, повинні дотримуватися дозувань, зазначених лікарем.

Особи, які самостійно вирішили приймати модафинил для підвищення активності, повинні враховувати особливості свого організму, прислухатися до його реакцій на препарат. Деякі для отримання необхідного заряду енергії приймають таблетки щодня, інші можуть вдаватися до допомоги цих ліків тільки в особливих випадках - перед іспитом або під час підготовки особливо складного проекту. Тобто, все індивідуально. Деякі приймають до 5 таблеток на тиждень і відчувають себе відмінно, а іншим достатньо 1-2 на місяць.

Найкращий порада, яку можна дати в такому випадку: приймати препарат тільки тоді, коли насправді важливо посилити когнітивні функції або зберігати концентрацію протягом тривалого часу.

Безпечні дозування

У той час, як деякі можуть приймати по 50 мг речовини в день і цього для них досить, щоб відчути дію препарату, іншим для досягнення аналогічного ефекту може знадобитися дозування в 10 разів вище. Тому однозначно відповісти, яка дозування більш правильна неможливо, оскільки все залежить від індивідуальних особливостей організму.

Стандартна початкова доза препарату - 100 мг на добу. Потім дозу можна поступово збільшувати, поки не буде досягнутий бажаний ефект. У більшості випадків модафинил приймають по 200 мг на добу. Максимально допустима доза - 400 мг на добу.

Якщо плануєте приймати модафинил щодня протягом тривалого часу, тоді краще дотримуватися нижньої межі дозування [17] . Це мінімізує ризик небажаних побічних ефектів. Дозування, що межують з максимально допустимим показником, більше підходять для одноразових прийомів, коли важливо отримати сильний ефект відразу. Крім того, більш високі дозування модафініла можуть знадобитися і людям з прискореним метаболізмом.

Яка максимальна доза модафініла?

Modafinil® - високоефективний препарат, тому навіть після вживання невеликої дози результат буде. Більшість осіб, які приймають модафініл щодня для підвищення когнітивних здібностей, відзначають, що для них оптимальне дозування - 100-400 мг. Хоча декому достатньо і 50 мг. При СДВГ і нарколепсії зазвичай призначають по 200 мг речовини.

Максимально допустима доза може варіюватися залежно від індивідуальних особливостей організму. Але слід розуміти, що доза понад 400 мг - це завжди досить високий ризик побічних ефектів.

Починати прийом модафінілу радимо з 50 мг, при цьому можна поступово підвищувати дозування до досягнення бажаного ефекту. Більш детально про допустимих дозах препарату - в статті.

Як підвищити ефективність препарату?

Рідко, але таке трапляється, що після прийому модафініла людина не відчуває його дії. Це може бути викликано різними причинами: від низької якості самого медикаменту до замалого дозування. Крім того, люди, які давно і в великих дозах приймають цей препарат, також можуть гірше відгукуватися на нього.

Один із способів підвищення ефективності препарату - паралельний прийом речовин, які пригнічують метаболізм модафініла. Але важливо розуміти, що даний метод можна використовувати, якщо таблетки приймаються на регулярній основі.

Як модафініл впливає на сон?

Modafinil® - це препарат, який дозволяє людям, що страждають недосипанням, зберігати бадьорість і активність протягом дня. І бадьорість триватиме до тих пір, поки активна речовина міститься в крові.

Якщо модафініл приймати невеликими дозами, то він ніяк не позначиться на нічному відпочинку. Після фази бадьорості, як зазвичай, настане сон тривалістю 7-8 годин.

Однак слід врахувати, що період напіврозпаду цього препарату становить 12-15 годин, і даний показник може варіюватися залежно від швидкості метаболізму. Це означає, що до кінця дня певну кількість модафініла в крові все ще залишається. Тому щоб прийом препарату не порушив ваш звичайний режим дня і не став причиною безсоння, його в дозуванні до 400 мг треба приймати тільки в ранкові години. При цьому важливо відмовитися від кави після 16.00, оскільки кофеїн продовжує дію модафініла. Недтримання цих рекомендацій може призвести до того, що якість нічного сну на тлі прийому ліків і справді погіршитися.

Взаємодія з іншими речовинами

Модафініл і алкоголь

Вживати одночасно модафініл і алкоголь може бути небезпечно. Справа в тому, що ці речовини, з точки зору біохімії, викликають в мозку прямо протилежні реакції. В результаті це може привести до втрати свідомості і сильного сп'яніння.

Алкоголь підвищує активність гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) і знижує активність глутамата. Навпаки, модафинил є джерелом ГАМК і прискорює синтез глутамату. У той же час відомо, що алкоголь пригнічує багато процесів в головному мозку, а модафинил, навпаки, стимулюють мозкову діяльність. Результат такого «перетягування каната» в головному мозку може бути непередбачуваним.

Отже, чи можна змішувати алкоголь і модафинил? Зазвичай не рекомендується, однак в деяких випадках це може непоганий результат. Більш детально про це довідаєтеся зі статті " Керівництво для початківців: як поєднувати алкоголь і модафинил ".

Модафініл і кофеїн

Багато з тих, хто приймає модафинил дозволяють собі протягом дня випивати 1-2 чашки кави і помічають, що таке поєднання викликає ще більше виражений приплив сил. Але мало хто розуміє, через що це відбувається і які наслідки може мати для організму.

Наважуючись одночасно вживати кофеїн і модафинил, важливо розуміти, що обидві речовини роблять сильний вплив на печінку, нервову і серцево-судинну системи. Тому якщо у вас є найменші проблеми з роботою печінки, жовчного міхура, нирок, кардіо або нервової системи, щоденне вживання модафініла і кофеїну може бути небезпечним.

Модафініл і інші лікарські засоби

Загальновідомо, що далеко не всі медпрепарати можна вживати одночасно. Взаємодія різних лікарських засобів може викликати непередбачувані реакції. У кращому випадку препарат втрачає свою ефективність, в гіршому - неправильне поєднання викликає серйозні проблеми зі здоров'ям. Тому перш ніж поєднувати модафинил з іншими ліками, важливо порадитися з лікарем. Зокрема, не можна поєднувати модафинил з такими речовинами як dolutegravir (долутегравір), abacavir (абакавір), lamivudine (ламівудин), abemaciclib (абемацікліб).

А ось поєднання модафініла і фенібут підсилює працездатність організму, усуває тривожність, стимулює когнітивну активність мозку, покращує пам'ять і знижує рівень стресу.

 

Джерела

 1. The neurobiology of modafinil as an enhancer of cognitive performance and a potential treatment for substance use disorders. Maddalena Mereu, Antonello Bonci, Amy Hauck Newman, and Gianluigi Tanda. Psychopharmacology (Berl). 2013 Oct; 229 (3): 415-434. Published online 2013 Aug 10. doi: 10.1007 / s00213-013-3232-4. Ncbi.nlm.nih.gov.
 2. Nootropic drugs: Methylphenidate, modafinil and piracetam - Population use trends, occurrence in the environment, ecotoxicity and removal methods - A review. Wilms W, Woźniak-Karczewska M, Corvini PF, Chrzanowski Ł. 2019 Oct; 233: 771-785. doi: 10.1016 / j.chemosphere.2019.06.016. Epub 2019 Jun 4. Ncbi.nlm.nih.gov.
 3. Mechanisms of modafinil: A review of current research. Paul Gerrard, and Robert Malcolm. Neuropsychiatr Dis Treat. 2007 Jun; 3 (3): 349-364. Ncbi.nlm.nih.gov.
 4. Modafinil. Society and culture. Legal status. Wikipedia.com.
 5. Personal importation scheme. Tga.gov.au.
 6. Modafinil vs Adderall: What's the difference? Drugs.com.
 7. Practical Use and Risk of Modafinil, a Novel Waking Drug. Dongsoo Kim. Environ Health Toxicol. Published online 2012 Feb 22. doi: 10.5620 / eht.2012.27.e2012007. Ncbi.nlm.nih.gov.
 8. Modafinil: the unique properties of a new stimulant. Lyons TJ, French J. Aviat Space Environ Med. 1991 May; 62 (5): 432-5. Ncbi.nlm.nih.gov.
 9. Effects of modafinil on dopamine and dopamine transporters in the male human brain: clinical implications. Volkow ND, Fowler JS, Logan J, Alexoff D, Zhu W, Telang F, Wang GJ, Jayne M, Hooker JM, Wong C, Hubbard B, Carter P, Warner D, King P, Shea C, Xu Y, Muench L , Apelskog-Torres K. 2009 Mar 18; 301 (11): 1148-54. doi: 10.1001 / jama.2009.351. Ncbi.nlm.nih.gov.
 10. Does short-term treatment with modafinil affect blood pressure in patients with obstructive sleep apnea? Heitmann J, Cassel W, Grote L, Bickel U, Hartlaub U, Penzel T, Peter JH. Clin Pharmacol Ther. 1999 Mar; 65 (3): 328-35. Ncbi.nlm.nih.gov.
 11. Modafinil Elicits Sympathomedullary Activation. Indu Taneja, Andre Diedrich, Bonnie K. Black, Daniel W. Byrne, Sachin Y. Paranjape, and David Robertson. Retrieved 7 Mar 2005. Ahajournals.org.
 12. Repeated Administration of Berberine Inhibits Cytochromes P450 in Humans. Guo Y, Chen Y, Tan Z, Klaassen C. & Zhou H. (2012). European Journal of Clinical Pharmacology, vol.68 (2), p.213-217. Ncbi.nlm.nih.gov.
 13. Dose-response of berberine on hepatic cytochromes P450 mRNA expression and activities in mice. Guo Y, Pope C, Cheng X, Zhou H. & Klaassen C. (2011). Journal of Ethnopharmacology, vol.138 (1), p.111-118. Sciencedirect.com.
 14. ADHD Myth: The Paradoxical Stimulant Effect. Adhd.emedtv.com.
 15. Modafinil for cognitive neuroenhancement in healthy non-sleep-deprived subjects: A systematic review. RMBattleday, AK.Brem. European Neuropsychopharmacology. Volume 25, Issue 11, November 2015 року, Pages 1865-1881. Sciencedirect.com.
 16. MODAFINIL: Can THIS pill make you sharper and smarter? DEFINITELY says writer who tried it. By Tom Gillespie. Retrieved Mon, Feb 5, 2018. Express.co.uk.
 17. Modafinil Side Effects by Likelihood and Severity. WebMD.com.
 18. Dosing regimen effects of modafinil for improving daytime wakefulness in patients with narcolepsy. Schwartz JR, Feldman NT, Bogan RK, Nelson MT, Hughes RJ. Clin Neuropharmacol. 2003 Sep-Oct; 26 (5): 252-7. Ncbi.nlm.nih.gov.
 19. Highly pure modafinil. Patents.google.com.
 20. The safety of modafinil in combination with oral Δ9-tetrahydrocannabinol in humans. Dawn E. Sugarman, James Poling, and Mehmet Sofuoglu. Published online 2010 Dec 21. doi: 10.1016 / j.pbb.2010.12.013. Ncbi.nlm.nih.gov.
 21. Does Modafinil Interact with other Medications? WebMD.com.
 22. Provigil Prices, Coupons and Patient Assistance Programs. Drugs.com.
 23. Modafinil (Provigil) Medicare Coverage. Medicareadvantage.com.
Товары, упомянутые в статье
В наличии
Предзаказ
Модвигил (Modvigil) – это один из самых известных препаратов из...
от 200 грн.
В наличии
Предзаказ
Modalert – это один из лучших брендов модафинила, производимый индийской...
от 220 грн.
В наличии
Предзаказ
Модафинил — аналептик, который применяется в борьбе с сонливостью, связанной...
950 грн.
Обратный звонок
Запрос успешно отправлен!
Имя *
Телефон *
Предзаказ
Предзаказ успешно отправлен!
Имя *
Телефон *
Добавить в корзину
Перейти в корзину
Быстрый заказ